Jelenlegi hely

Csak egy kis farsangi hapci

"Csupán kicsit folyik az orra, nyugodtan mehet bölcsibe/oviba" - ismerős?

A reklámokból (is) tudjuk, hogy legalább 200 féle vírus okozza az őszi-téli időszak kellemetlen tüneteit, amit köznapian megfázásnak nevezünk. Meghűlés is lehet az alapja, de sokkal gyakrabb a cseppfertőzés útján a légutakba került kórokozók miatt kialakult vizes, orrdugulós, tüsszögős együttes.

Az első jelek

Orrhangon beszél, szörcsög, tüsszög a gyerekünk, a nyálkahártya duzzanata miatt  nem kap levegőt, nem tud elaludni, átaludni.

Ilyenkor a váladék megfelelő kifújása/kiszívása a legfontosabb, mert ezzel megelőzhetjük a tartalom besűrűsödését, és a szövődmények kialakulását, mint pl. fülkürt hurut, középfül-, illetve idővel arcüreggyulladás, légcső-, és hörghurut.

Mindennapos kérdés: mikor kell/szabad szívni a csecsemő, kisgyerek orrát?

Sok féle válasz olvasható erről a neten, de gondoljunk bele egy pillanatra: hányszor fújunk orrot, amikor mi vagyunk „megfázva”? Így már adja magát: ahányszor tele van, nem kap levegőt, zavarja az evésben, alvásban a szegény dáthást.

Otthoni praktikák

  • sós vizes orrmosás,
  • Salvus vizes orrspray,
  • Nasopax/ Nasivin (orrszívás/fújás után),
  • száraz meleg,
  • megfelelő folyadék pótlás,
  • lámpázás (infra vagy Bioptron),
  • illóolajos légzéstisztító balzsamok biztosíthatják a légutak átjárhatóságát,
  • Citromot ne forró teába tegyünk, mert a C-vitamin hőérzékeny!
  • Ne feletkezzünk meg a rendszeres és alapos kézmosásról, gyakori szellőztetésről!

Népi gyógymódok 

  • Kakukkfüves, illetve mentolos fürdő (ellenőrizzük a ráírt korhatárt!),
  • fokhagyma, gyömbér(tea), méz (szintén kortól függően)
  • hársfavirág tea, kakukkfű tea
  • sóval, vagy illatos gyógynövényekkel töltött párnalap.

Ha az orrváladék színe, állaga, esetleg szaga megváltozik, akkor a felülfertőződés - a baktériumok betelepedése - miatt nyákos, gennyes lehet. Jellemzően sűrűbb, ragacsosabb, az korábbi átlátszó-vizes után. Ilyenkor háziorvosi, vagy fülészeti vizsgálat szükséges. Minél hosszabb ideje tart a nátha, annál nagyobb az esély a szövődmények kialakulására és annál hosszabb a gyógyulás ideje.

Februárban csökkennek a tartalékaink, immunrendszerünk kissé gyengül, zárt térben rendkívül gyakori a tüsszögés-köhögés a gyerek közösségekben.

Nagy kelepce: "Csak arra a fél órára hadd mehessen be az oviba a kisfiam, amíg felvonul a régen várt szuper jelmezben!!"  Ugyanez érvényes a Mikulás, karácsonyi és hasonló nagyobb ünnepségekre, fotózásokra is...

Ilyenkor érdemes szem előtt tartanunk, hogy általában lényegesen betegebben, hurutosabban kerül haza a kórokozók csereberélése után.

(Csaknem) teljesen gyógyultan érdemes ismét közösségbe engedni csemeténket, hogy ne kezdődjön elölről az egész betegség. Tudjuk, nehéz ezt megoldani a dolgozó szülőknek, de érdemes.

Hiszen ahogyan eleink mondták: január-február, és itt a nyár! 

Csak még egy kicsit figyeljünk egymásra és náthás gyerekeinkre.

dr. Balogh Zsuzsanna
házi gyermekorvos
FamiLián Családtámasz

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Igyekezz már, hol a cipőd, el fogunk késni, miért most jut eszedbe, hogy pisilni kell, jajj kell az úszás cucc, megőőőőrülöööök hogy minden reggel ez megy! Na tegye a szívére a kezét, akinél még nem hangzottak el ezek vagy ennél változatosabb, neaggyisten cifrább napindító mondatok. Ugyhogy ugye? Szerintem bátran és általánosan kijelenthetjük: a reggeli készülődés, és intézménybe-munkahelyre kerülés a nap egyik legstresszesebb része – minden résztvevőnek! No de, tudjuk-e hogy miért? Kis-Kovácsné Vancsa Barbi írása.
Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Itt a Vágatlan Május! Na ez igazán tetszeni fog a családnak, akárki is vágja a füvet nálatok! A nemzetközi kezdeményezés még 2019-ben Angliából indult, célja, hogy felhívja a beporzóbarát kertek jelentőségére a figyelmet.
Az Édesanya teremtése

Az Édesanya teremtése

Azt tudjuk, hogy 6 pár keze és 3 pár szeme van, gyógyítani is tud, de ki teremtette a könnycseppet?
Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy… tudom, hogy ebben a hónapban még nem hívtalak, de még csak elseje van. Nem azért akarom letenni, mert már legszívesebben a temetőben tudnálak.
Ugrás az oldal tetejére